Metallerin tarihçesinde alüminyum, yeni binyılın keşfi olarak kabul ediliyor. M.Ö. 4500 de bakırı, M.Ö. 3000 yıllarında demir metalini tanıyan insanlar 20.yy'da alüminyum kullanmaya başladılar.

Taşıdığı özellikler sayesinde çok hızlı bir gelişim gösteren alüminyum, demir çelikten sonra en çok kullanılan ikinci metal konumuna geldi, “genç metal” ve “çağın metali” ünvanlarını kazandı.

İnşaat sektöründe, mimarinin her alanında kullanımda örneğin çatıda, cephede, pencerede alüminyum sağlamliği, estetikliği, dayanikliliği, hafifliği, kolay işlenebilirliği, düşük maliyetli oluşu nedeniyle rakipsizdir. Rakibi diğer mamullere kıyasla her alanda alüminyumun üstünlüğünü görebiliriz. Ayrıca alüminyum çevrecidir, her sekilde geri dönüşümlüdür, defalarca kullanılır. Alüminyum sağlıklıdır, gıda ve ilaç sanayisnde de kullanılır.

Alüminyum pencerelerde kullanılan profillere takılan ısı yalıtım barıyeri sayesinde bu gün artik doğramalarda terleme ve ısı yalıtım problemleri tamamen ortadan kalkmıştır. Ayrıca doğramalarda kullanılan şık, estetik aksesuarlarla alüminyum dogğramalar daha da zengin görünüm kazanmıştır.